Po co komu coaching?

Odbyłam wiele rozmów na temat tego, czy coaching:

coś rzeczywiście daje, INS_creating_a_coaching_culture_results_MAY13 gif.ashx
jest tylko ściemą po to żeby wyciągnąć kasę,
jest tylko modą,
jest potrzebny, bo jak mam problem to idę do terapeuty albo do przyjaciela się wygadać,
jest przeznaczony tylko dla menedżerów i biznesu,
jest fanaberią dla bogatych osób, które nie wiedzą co mają zrobić ze swoim życiem i pieniędzmi
itd. …

Dziś będzie zatem o tym, o co w coachingu chodzi 🙂

Czym coaching różni się  od terapii?

Coaching jest procesem, który wspiera klienta w osiąganiu celów i zmianie. Podobnie jak w terapii, jest nastawiony na poprawę funkcjonowania człowieka, na jego samoświadomość, zmianę nawyków, ale nie powinien dotykać obszarów przebudowania osobowości. Czyli na przykład, jeśli postawisz sobie za cel realizację jakiegoś marzenia, to w terapii skupisz  się na przyczynach  bierności, źródłach postaw do tej zmiany. Natomiast z coachem skupisz się na przyszłości i poszukasz sposobów na realizację tego celu. Dlatego z Twoim coachem zamienisz problem na cel, na początku przedefiniujesz coś czego nie chcesz, na to co chcesz dla siebie. Czasem okazuje się, że to się nie udaje i klient/ka potrzebuje wsparcia terapeuty, zadaniem coacha jest wtedy rozpoznanie takiej sytuacji i zaproponowanie spotkania z psychoterapeutą.
Oto małe zestawienie kluczowych różnic coachingu i psychoterapii:

Coaching:

  • dotyczy zmiany teraźniejszej w kierunku przyszłości, klient sam decyduje o tym jak ma ona wyglądać,
  • koncentruje się na celu, a nie na przeszkodach w drodze do niego,
  • bazuje na mocnych stronach, zasobach klienta i sposobie ich wykorzystania do osiągnięcia celu,
  • klient osiąga specyficzne cele,
  • rolą coacha jest motywowanie, inspirowanie, wzmacnianie do zmiany w życiu. Posługuje się praktycznymi narzędziami coachingowymi.

Psychoterapia:

  • analizuje czynniki: wzorce zachowań, przekonania, nawyki, dynamika relacji interpersonalnych, które powstrzymują klienta przed dokonaniem zmiany,
  • zmiana dokonuje się przez dokonanie wglądu w swoje zachowania, uczenia się nowych reakcji, przeformułowania wzorców myślenia i podejmowania skuteczniejszych działań,
  • koncentruje się na tym co powstrzymuje klienta przed działaniem,
  • klient potrzebuje pomocy w rozwiązaniu specyficznego problemu,
  • rolą terapeuty jest pomoc klientowi w przejściu przez trudną zmianę, wykorzystuje terapeutyczną wiedzę psychologiczną.

Na podstawie D.Skibbins (2007)

Jakich są efekty coachingu?

Efekty procesu coachingowego są porównywalne z tymi, które pojawiają się po krótkoterminowej terapii behawioralno – poznawczej, czyli opartej na pracy z konkretnym zachowaniem, nawykiem, celem.
Najlepszy namacalny efekt, jest wtedy, gdy cel z którym przychodzi klient/ka zostaje osiągnięty lub ma gotowy plan działania. Czasem dzieją się rzeczy nieoczekiwanie, cel z którym przyjdziesz do coacha może nagle się zmienić, może okazać się, że chcesz czegoś zupełnie innego. Ważna jest droga, podczas której doświadczając dowiesz się nowych rzeczy o sobie. Dla mnie efektem, było także to, że zaczęłam coachingowo podchodzić do moich innych celów, coach nauczył mnie stawiania sobie ważnych pytań i słuchania siebie, korzystania z technik, które pomagają działać, opracowywać plan i osiągać sukces.

Jak wybrać coacha?

Przede wszystkim dobrze gdy między Tobą a coachem jest „chemia”, to czy nadajecie na podobnych falach czuć już na pierwszej sesji. Dlatego warto wybrać takiego, który oferuje gratisową pierwszą sesję, można wtedy umówić się z kilkoma i potem wybrać tego najbliższego sercu :). To ważne, w końcu ta osoba ma Tobie towarzyszyć w życiowej zmianie.

Czy coach powinien być psychologiem? Moim zdaniem nie musi, chociaż wiedza psychologiczna jest wskazana i potrzebna. Wiem, że na rynku jest wielu terapeuto – psychologo – coachów i jeśli są profesjonalistami to potrafią oddzielić różne sfery pomocy i np. podczas sesji nie diagnozują i interpretują zachowania. Gorzej, gdy coach tego nie potrafi i chce być wszystkim na raz i przybiera tylko odpowiednią maskę. Spotkałam wiele osób, które chcąc sobie poszerzyć ofertę zaczęły zajmować się coachingiem, niczego dobrego to nie przyniosło.

Na szczęście wszystko weryfikuje rynek, warto sprawdzić czy Twój coach ma rekomendacje, jakie kursy ukończył (min.100 godz.), czy ma akredytację International Coach Federation, czy ma relację z superwizorem, no i jakie ma „bio” co robi w życiu, jakie ma doświadczenie. Każdy coach ma inny styl pracy, jeden uprawia coaching prowokatywny, inny wykorzystuje siłę słuchania, proponuje gry, ćwiczenia, wizualizacje. Są też osoby zajmujące się konkretnymi dziedzinami typu coaching dla rodziców, par, life coaching, coaching rozwoju osobistego, biznes coaching… Masz więc duże możliwości wyboru.

Ile to kosztuje?

Koszt sesji life coachingu to obecnie od około 100 – 300zł, cały proces obejmuje kilka spotkań. Najlepiej gdy sesje mogą odbywać się co ok. 2 tyg. trwają ok.60 min. (Dużo tego około, ale to są szczegóły wynikające ze specyfiki pracy konkretnej osoby, wszystko zwykle zostaje ustalone na pierwszym spotkaniu, zwykle jest także umowa pisemna). Ważna jest także praca między sesjami zwykle klient/tka otrzymuje prace domową i oczywiście cały czas jest w procesie zmiany 🙂 , więc praca wre. Spotykałam się z opiniami, że koszty coachingu są duże, a  co właściwie taki coach ma do zrobienia oprócz słuchania. Jednak zawód coacha oprócz ciągłego rozwoju, poszerzania kompetencji, pracy nad sobą wymaga również inwestycji finansowych: m.in. kursy, akredytacja, przynależność do federacji coachów, opieka superwizora itd.

uff…to już chyba wszystko.

Na zakończenia małe ćwiczenie:
Pudełko przyjemności.
1. Weź kartkę papieru.
2. Sporządź listę 30 prostych czynności, które sprawiają Ci przyjemność: np. długa kąpiel, przygotowanie ulubionej potrawy, czytanie, granie w ulubioną grę itd. Wypisz czynności jedna pod drugą.
3. Potnij listę na paski i włóż je do słoika. Postaw słoik w dostępnym miejscu.
4. Za każdym razem, gdy uda Cię zrobić mały krok do osiągnięcia swojego celu, zaskocz siebie małą przyjemnością :).

Próbowaliście już coachingu? Jakie są Wasze doświadczenia?

Monika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s