Cyrk Motyli – w czym tkwi Twoja moc?

W tym tygodniu wpadł mi w ręce krótkometrażowy film Cyrk Motyli, pokazujący drogę przemiany  Nicka  Vujicica.  Zaczęłam zagłębiać się w jego historię, Nick urodził się bez nóg i rąk, w dzieciństwie próbował popełnić samobójstwo, udało mu się jednak pokonać swoje ograniczenia. Obecnie jest bardzo aktywnym człowiekiem, znanym autorem wykładów i publikacji motywacyjnych (No arms, No legs, No worries!), założycielem organizacji pozarządowej Life Without Limbs (Życie Bez Kończyn).

Nie wszystko to co mówi w swoich wystąpieniach biorę dla siebie, ale w stu procentach trafiło do mnie jego osobiste odkrycie, często je słyszę, ale tutaj jest ono szczególnie autentyczne:

„Koncentrując się na rzeczach, które chciałbyś mieć lub tych, których byś nie chciał, zapominasz o tym co masz. Nie ma sensu w moim przypadku myśleć, że chciałbym mieć ręce i nogi. To nie pomoże”.

Kiedyś myślał, że nie może nie mieć pracy, życiowego celu, rodziny: „Jaki będzie ze mnie mąż, skoro nie mogę nawet potrzymać żony za rękę?”. Cała droga przemiany to długa historia cierpliwości, odnalezienia swoich możliwości, akceptacji siebie, ale teraz „zrozumiałem, że może nie jestem w stanie potrzymać żony za rękę. Ale gdy nadejdzie pora, będę w stanie wesprzeć jej serce. Niepotrzebne mi do tego ręce”.

Jak często zaczynając coś nowego myślimy najpierw o naszych ograniczeniach?

Pamiętam, że gdy zaczynałam studia na wymarzonej animacji społeczno – kulturowej, myślałam tylko, że nie dam rady. Jest to  kierunek gdzie zdolności artystyczne są szczególnie ważne, a ja nie potrafię ani malować, ani śpiewać, ani tańczyć – naprawdę – (ci co mnie znają na pewno by potwierdzili :)). Zaczęłam jednak szukać  w sobie cech, które są ważne u animatora kultury i szybko okazało się, że moje przekonanie o tej roli jest błędne, umiejętności artystyczne nie są tutaj najważniejsze. Bo dzięki mojej odwadze, wierze w ludzi, kreatywności, dobrej komunikacji, zdolnościom liderskim udało się przeprowadzić wspólnie z innymi  (np. utalentowanymi artystycznie) wiele projektów społecznych.

Na co dzień jednak zdarza się zapominać o naszych zasobach i zaczynamy koncentrować się na problemach zapominając o możliwościach. Dodatkowo przeszkody, które oceniamy jako te zewnętrzne, niezależne od nas stają się nie do pokonania. Coachingowe podejście zakłada  szukanie zasobów i mocnych stron  już od samego początku oraz zamianę problemu na cel naszych działań. Pomaga nam w tym między innymi wewnętrzna wiara w siebie, o której będzie w kolejnym poście… 🙂

Teraz zadanie dla Ciebie, gdy już obejrzysz film, weź kartkę papieru  i odpowiedz sobie na pytania: (wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy):W czym tkwi moja moc? A poniżej napisz Co możesz z nią zrobić?

I jeszcze jedno, znacie takie osoby, które Was inspirują, od których czerpiecie coś dla siebie? Ja zabieram od każdego po trochu, okazuje się, że blisko nas są niesamowite osoby, które dają energię, rozwijają się, są piękne, należą do Cyrku Motyli…

Serdeczności

Monika

źródło filmu: http://www.youtube.com/watch?v=rXvzkW2QIjQ

1 komentarz do “Cyrk Motyli – w czym tkwi Twoja moc?

  1. To prawda, znam Monikę i potwierdzam jej słowa – artystyczna strona życia nigdy nie była jej szczególnie bliska 😉 ale to nigdy nie przeszkodziło jej w realizowaniu się jako animator, bo potrafi świetnie się porozumieć z grupą, a w każdym z uczestników odnaleźć jego potencjał i zdolności.
    Dzięki ogromne za ten post, spłakałam się oglądając film, a teraz myślę o tym co mam w sobie, jakie są moje zasoby i w czym tkwi moja moc.
    Pozdrawiam,
    Dorka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s